wtorek, 16 grudnia 2014

Jak pozbyłam się kompleksów? Moja historia+ kilka rad.


Do tego posta zabierałam się jak pies do jeża. W planach miałam napisać go już rok temu ( albo jeszcze dalej) jednak ze względu na to że nie umiem dobierać słów tak aby czytało się wam miło i przyjemnie to jakoś temat omijałam.
Do czego zmierzam. Co jakiś czas w internetach widzę hasła typu "każda kobieta ma kompleksy", "kobiety są wiecznie na diecie" także pojawiają się teksty że kobiety grube są zakompleksione, zaniedbane itd.
Chcę wam napisać jak to wygląda u mnie ( a jestem dobrym przykładem tego jak rozmiar ma znaczenie w psychice )

Nie mam kompleksów. Po prostu, od tak nie mam. I tak jestem gruba- tak pewnie pomyślałaby większość ludzi w sieci ( celowo piszę w sieci bo najczęściej się właśnie z obraźliwymi komentarzami spotykam np na fb) po części to wina hormonów, po części  genów, kształtu kości oraz ciąży. Po części- większość to moja "wina".
Pisałam wam kiedyś jak bardzo na mnie wpływały wychudzone kobiety rodem z photoshopa, które pojawiały się w gazetach, reklamach itp. Opisałam wam moja walkę z  chorobliwym wychudzeniem,  bulimią i otarcie się o anoreksję.

 KOMPLEKSY

Z kompleksami borykam się od dziecka. Od czasu kiedy miałam może 7-8 lat. Pierwszy to był kompleks na punkcie ust. Są duże. Dla dziecka które ma małą twarz i usta większe niż przeciętna dziewczynka w klasie wydają się wielkie na pół twarzy. Nie mogłam spokojnie spojrzeć w lustro, odbijającą twarz szybkę, ponieważ nienawidziłam swojego odbicia.
Kolejny problem to był nos- nos z garbem, który odziedziczyłam po tacie. Ileż ja się napłakałam z żalu dlaczego nie mam prostego nosa jak reszta dziewczynek. Przez to moja twarz wydawała się ( wg mnie) karykaturalna, no jak to wielkie usta i garbaty nos- tragedia!
W międzyczasie pojawiało się dużo innych pomniejszych problemów aż pojawił się ten  największy- waga.  Ten problem ciągnął się za mną latami bo około 6-7 lat. Zawsze byłam prawie najcięższa w klasie, wyzywana od świń, słoni, grubasek, salcesonu- to były noże wbijane prosto w serce dla dziecka bardzo słabego psychicznie. Niestety przez stres który od dziecka towarzyszył mi w życiu miałam zawsze problemy z wagą przez co pojawiły się rozstępy- kolejny do worka kompleksów.
O ile nad nosem i ustami nie mogłam zapanować tak po kilku latach wyzwisk postanowiłam podziałać coś z wagą. Niestety żadne diety nie działały ( jako dziecko ich nie przestrzegałam rygorystycznie a efekty chciałam na już), znalazłam jednak jedną ( nie będe pisac jaką- nie chce dawać złego i tragicznego w skutkach przykładu) która dała mi to czego chciałam. -13 kg w miesiąc.

UZALEŻNIONA OD CHUDOŚCI
Ważyłam 42 kg przy wzroście 162 cm. Widać mi było żebra, brzuch zapadnięty, szerokie biodra wystawały i spodnie trzymały się na nich. 14 latka z wychudzeniem która nadal widzi w sobie tą "świnię", "salceson", "słonicę". Nadal starałam się schudnąć, szukałam diet, sposobów na zrzucenie tłuszczu. Byłam słaba, prawie nie jadłam jednak nadal niezadowolona ze swojej wagi i dobicia w lustrze. No bo jeszcze zostały duże usta i krzywy nos. Naturalna budowa ciała była krągła i nigdy nie doszłam do thigh gap.

UCIEC OD KOMPLEKSÓW
Przy tak złamanej psychice ( bo przecież to głównie od tego zależy) ciężko samemu jest wyjść z dna. Potrzeba do tego duuuużo zaparcia i dostrzeżenia tego że " nie jesteś pępkiem świata" jak to mówi mój mąż. 

Pierwszą rzeczą jaką mogę polecić osobom zakompleksionym  na jakimkolwiek punkcie- u mnie zadziałało na punkcie wagi) to odcięcie się od toksycznych ludzi.  Jeżeli twoi znajomi, przyjaciel, przyjaciółka itp sprawiają że czujesz się źle i przez to patrzysz na siebie przesadnie krytycznym okiem- powiedz im co czujesz. Oni nie są jasnowidzami nie wiedzą co ci w głowie biega. Jeśli to nie pomoże- zmień znajomych. Oczywiście gorzej jest jeśli to rodzina ci ciąży, wiadomo jej się nie wybiera ale zawsze można się lekko wycofać znajdując jakieś pasje ( u mnie było czytanie- potrafiłam przesiedzieć w pokoju całe dnie czytając...) co może być od razu punktem nr 2 twoich zadań anty- kompleksowych :) Pasja, która zajmuje ci większość czasu, pomoże w nie myśleniu o własnych ( najczęściej wyimaginowanych) niedoskonałościach.

Kolejny punkt to: zaufaj swojemu partnerowi / dobrej przyjaciółce, zacznij mu wierzyć.  Bez mojego męża, który w czasie mojego zakompleksienia był dla mnie podporą nie wiem czy sama dałabym radę. On był moją najlepszą terapią, która trwała latami i trwa nadal. Zacznij wierzyć jak ludzie mówią ci że jesteś śliczna/ masz ładną figurę/ zgrabne nogi/ ładną twarz/ czy co tam jeszcze ci dolega. Fakt są ludzie którzy chcą wbić szpilę w serce ale o wiele więcej jest osób które pomyślą o tobie pozytywnie. Jeśli twoja ukochana osoba/ znajoma/ czy człowiek na ulicy mówi ci komplement nie myśl " taaaa, jasne na pewno nie" bo skoro tak mówi to w 99% tak jest. Przyjmij komplement mówiąc " dziekuje to bardzo miłe" i uśmiechnij się do siebie.

Zamień wady na zalety -  masz nos z garbkiem? A wiesz że w części Azji ( chyba w Singapurze) garbaty nos jest uważany za ładny? Kwadratową twarz? Spójrz na zdjęcie Magdy Frąckowiak, zobacz jak można malować taką twarz. Masz odstające uszy- ozdób je nausznicami- niech będą odstające i ozdobione, lub znajdź fryzurę które je zakryje. Krótka szyja? Radzka na pewno ci poradzi jak ją wyeksponować! I tak dalej...

Zauważ jak wiele problemów mają ludzie. Wiem, to złe i nieludzkie podpierać się na nieszczęściu innych ale skoro nie możesz im pomóc pomóż sobie- też jesteś ważna! Masz dwie ręce? Dwie nogi? Nic ci nie brakuje, wszystko na miejscu? Co z tego że masz jakąś bliznę- nawet widoczną. Ciesz się z tego że nie masz większych problemów bo ludzie mają takie problemy że gdyby ich jedynym zmartwieniem była twoja niedoskonałość dziękowali by Bogu/ losowi ze innych nie mają! ( Zawsze w podzięce możesz pomóc komuś np na www.siepomaga.pl)

Zacznij śmiać się z siebie- ja to uskuteczniam na co dzień. Np na punkcie wagi tak...
 Jeśli twoje kompleksy wynikają z  braku pewności siebie tzn, nie umiesz zawierać znajomości, uważasz że jesteś bezwartościowy spróbuj takiego triku: zacznij udawać pewność siebie. Wypnij pierś, głowę noś wysoko, zadbaj o ubranie i makijaż. Przede wszystkim poczytaj o komunikacji werbalnej i niewerbalnej i zacznij naśladować ludzi pewnych siebie- wejdzie ci to w krew i w końcu nie będziesz udawać. Będziesz pewna siebie!

Jeżeli twoim problemem jest np. przedmiot szkolny ( moim była matematyka), albo jakiś problem w pracy- przyłóż się do niego, zapytaj o rady osoby w tym dobre, zacznij chodzić na douczanie .  Może problem nie leży w tobie a w wykładowcy? Jeśli jednak ci nie idzie, jestem pewna że jestes dobra w czymś innym i skup się bardziej na swojej zdolności.

I coś co na mnie zadziałało najbardziej ( w akompaniamencie wcześniejszych podpunktów) choć jest bardzo źle odbierane przez większość ludzi, co jednak mój mąż uskuteczniał i dalej to robi jak już zaczynam wymyślać. Słowa, które zawsze mam w myślach jak coś mi wpada głupiego do głowy: Nie jesteś pępkiem świata! Myślisz że cały świat kręci się wokół ciebie? Że wszystkich obchodzi twoja nadwaga/ krzywy nos/ krzywe nogi/ odstające uszy? Myślisz że ktoś zauważa twoje niedoskonałości w czasach kiedy każdy patrzy na siebie, bo ma większe zmartwienia? Zauważasz je tylko ty, a jesteś jesteś jedną osobą z 7 miliardów na tej planecie!  Więc przestań się martwić bo tracisz czas a zacznij robić coś pożytecznego! 


EPILOG :)
Oczywiście do braku kompleksów dochodzi się latami- moja walka trwa już 9lat i w końcu czuję że wygrałam.  Że w końcu nie mam kompleksów, patrze na siebie trzeźwo i realnie.

I pisze to kobieta:  162 cm, 74 kg wagi, z kuprem większym niż 100 cm której społeczeństwo wmawia że ma nadwagę i na pewno jej życie jest nieszczęśliwe i ma mnóstwo kompleksów. Kobieta która ćwiczy codziennie, dba o siebie , która jest szczęśliwą matką i żoną. Kobieta która ma pasje i nie przejmuje się ludźmi którzy uważają że "kobieta kończy się na 60 kg".  Takie błahe problemy ludzików, którzy obrażają innych żeby podbudować własne ego mnie po prostu nie dotyczą. Śmieszą.A jeśli jest osoba, która ci ciągle wadzi- daj sobie z nią spokój. Twoje życie zależy od ciebie i nikt za ciebie go nie przeżyje.  Dalej chcesz się martwić niedoskonałościami? Pamiętaj że jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził.


POLECAM jeszcze dwa dobre teksty o kompleksach: Black Dresses KLIK i tutaj KLIK
P.S Post jest bardzo osobisty- wymienione są tu rzeczy które mi pomogły w drodze do pewności siebie i uporaniu sobie z kompleksami. Nie jestem psychologiem, czy psychiatrą więc jeśli widzisz że masz problem lub osoba w twoim otoczeniu ma, może porozmawiaj z nią o  udaniu się do lekarza. Jeśli nie zechce, ty się udaj, wtedy najprawdopodobniej psycholog nakieruje cie jak pomóc osobie która sobie nie radzi. Pamiętaj że anoreksja, bulimia, skrajne zapatrzenie w problemy najczęściej rodzą się w głowie i często mają fatalne skutki. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz